Bruselský čůrající chlapeček, Manneken Pis

Velikou výzvou pro rok 2020 bylo ušití kšiltovek pro bruselského čůrajicího chlapečka, Manneken Pis. Celý obleček navrhla a ušila desingérka Alice Klouzková, která mně oslovila s prosbou o ušití kšiltovek pro sošku Manneken Pis. Alice Klouzková je módní designérka, která se dlouhodobě zabývá tradičními řemeslnými technikami a jejich využitím v současném oděvu.

15_50513702156_12e6d414cc_o

Modrotisk je metoda potiskování textilií za pomoci dřevěné formy a indiga. Potištěné oděvy proto mívají modro-bílou barvu. V Česku má tato technika dlouhou tradici a velmi oblíbená byla zvláště v 19. století. V současnosti je však velmi okrajová a modrotisku se věnují pouze dvě řemeslné dílny v Olešnici a ve Strážnici.

Bruselský čurající chlapeček měnil svůj kostým už více než tisíckrát, ale až teď poprvé oblékl český oděv. Český modrotiskový obleček je v pořadí1053.Chlapeček je vysoký 60 cm a vyrobit mu obleček je dost náročné, jak potvrdila sama autorka modrotiskového kostýmu. Protože soška není nijak pohyblivá je šití uplne jiné než na bežného člověka. Chlapeček má vlastní strihovú šablónu kterou je nutné pro každý kostým upravit. Pro lepší představu se napr. kalhoty se celé otevírají na boku aby se sošce chlapečka obalili okolo nohou. 

foto_CC_01

Ani ušít kšiltovku nebolo uplne jednoduché chapeček ma obvod kolem hlavy 42cm. Nejmenší detská velikost kšiltovek X.style je 52cm proto jsem se musela se střihem taky trochu pohrát. Kšiltovku jsem tak musela skoušet na mysce na cereálie která měla obvod 43cm. 

image0

Protože se nám kšiltovky moc líbili a ja mám moc ráda výzvy domluvili jsme se s paní Alicí na další spolupráci. Tentokrát vznikli kšiltovky ze dvou modrotiskových vzorů pro dospelé a to ve dvou provedeních 5 panelová a 6 panelová.

IMG_8252

 

 foto: Alice Klouzková, Xénia Gajdošová

 Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/bruselsky-curajici-chlapecek-brusel-modrotisk-manneken-pis.A201022_125132_kolem-sveta_hig

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.